UA-72301643-5UA-72301643-5

Co je kapkové zavlažování

Kapkové zavlažování je nejúčinější systém, který dodává vodu a živiny přímo ke kořenům rostliny. Sníží se tak ztráty vody při odpařování, je ideální při výsadbě keřů, stromů nebo do jednotlivých záhonů.

Umožní vám to efektivně využívat nejcenější zdroj na světě a snížení nákladů na vodu až o 50%.

Nedochází k přemokření půdy a tedy ani k zahnívání kořenových systémů rostlin.

Rostliny se vám za to odmění lepším zdravotním stavem. Ani my nepijeme velké množství tekutin jednorázově, podstatně lépe nám dělá průběžné zavlažování našeho těla. Rostliny jsou na tom stejně.

Je tedy šetrný pro půdu, rostliny i vaši peněženku.

Jaké typy kapkové závlahy se používají?

Ke kapkovému zavlažování se využívají nadpovrchoivé kapkovací hadice, ideální pro výsadbu keřů, nebo do záhonů. Lze také využít jednosezóní tzv kapkovací pásky. Další možností je mikrozavlažování. Na hlavní vedení jsou připojeny tenké hadičky přivádějící vodu a výživu ke každé konkrétní rostlině. Ideální systém pro nerovnoměrný terén, do skleníků nebo do truhlíků.

Systém lze rozdělit na jednotlivé sekce které můžete pouštět nezávisle na sobě. Pokud tedy je část vaší zahrady přistíněna vzrostlými stromy, otočena na sever, má jílovitější podloží a druhá část je celá na jih, snadno tento problém vyřešíte.

Kapkovací hadice jsou položeny na povrch do záhonů podél živých plotů nebo ke keřům, kde je vze zahrnout mulčovací kůrou. Mohou být také zavěšovány např. na kovové lanko nebo jinou oporu.

Lze tento typ závlahy vyžít úplně všude?

Ne, nebylo by to efektivní. Pro velké travní plochy, zejména pokud toužíte po "anglickém" trávníku, je lépe zavlažovat pomocí rozsrřikovačů, springlerů a jejich správného nastavení a napojení na elektroniku, ideálně propojené s dešťovým senzorem. Základní rozvod je uložený v zemi a k němu jsou připojené vyjížděcí springlery. Nepřekáží tedy při běžné údržbě trávníku ani dětem při hraní.

 Také tento systém můžete mít připojený k časovému spínači, nebo pouštět sami.